Alisina avantura u Beogradu

08/01/2022

Alisina avantura u Beogradu

Druženje sa Alis Marić 

 

Božićni i novogodišnji praznici počeli su za mene 30.decembra 2021.godine, sunčano i vedro. Tog dana imala sam veliku čast da upoznam dve divne žene, hrvatsku blogerku Alis Marić i preslatku Sašu Simović, jednu uspešnu, neustrašivu beograđanku. Ako u baletskoj umetnosti postoji primabalerina onda je u svetu blogera Alis Marić – primablogerka u celom regionu. Alis je odlučila da božićne i novogodišnje praznike provede u Beogradu. Zauzvrat, moj Beograd dočekao je ovu nasmejanu, vedru, blistavu ženu okupan suncem i blještavilom. Hvala ti, grade moj, na tvom suncu i dobrodošlici. Alis i ja smo se nasmejale jedna drugoj, zagrlile se i reči su potekle kao da se poznajemo ceo život. Povezale su nas knjige ali smo tog dana shvatile da su nam i stavovi o mnogobrojnim  životnim pitanjima slični. Obišle smo sve moguće knjižare, izdavačke kuće te kafiće i restorane. Mnoge od njih otkrila mi je sama Alis ali je priskočila upomoć i naša Saša Simović www.sashasimovic.com

Šetajući, pokazala sam Alis sva „strateška“ mesta mog odrastanja na Dorćolu. Školu, moju Prvu beogradsku gimnaziju, mesta gde smo se skrivali, mesta gde smo pijuckali sokove na odmorima, obavezna mesta gde smo izlazili posle škole. I shvatih tog dana da se ništa nije promenilo, samo smo mi malo stariji.
Čast mi je i veliko zadovoljstvo što sam imala priliku da upoznam Alis i da provedem sa njom ceo jedan dan. Da vidimo kako je velika Alis Marić doživela svoj boravak u Beogradu! Čitajmo njen predivni tekst koji je nazvan Alisine avanture u Beogradu, a koji je objavila na svom sajtu i koji objavljujem uz njen blagoslov. Hvala ti, Alis, od srca. Do skorog viđenja u Zagrebu! Ja sam preponosna što moj grad može u nekom da probudi takva osećanja! Pročitajte, budite i vi!

Marijana Mihailović

 

Novu godinu sam dočekala u Beogradu uz spoj zabave,
knjiga i najbolje hrane…

 

Beograd je već dugi niz godina moja omiljena city break destinacija, ali ne samo moja. Beograd je značajna  meka za turiste sa svih strana svijeta. Zovu ga balkanskim Las Vegasom jer nudi jedan od najuzbudljivijih noćnih provoda na svijetu. I zato sam ovu Novu godinu odlučila dočekati baš  u njemu i dobro se provesti. I nisam požalila. Nakon tri dana oduševljenje ne splašnjava. Inače me u Beograd svake godine odvede strast i ljubav prema knjigama – jer  u listopadu se u Beogradu  održava najveći sajam knjiga u regiji – što se nažalost posljednje dvije godine nije dogodilo iz poznatih nam razloga. Osim knjiga, u taj uzbudljivi i šarmantni glavni grad Srbije, koji je udaljen  samo  tri sata autom od Zagreba odlazim i zbog mnogih  dragih i gostoljubivih prijatelja, odličnih restorana i najbolje kave te kolača. Beogradska gostoljubivost i uslužnost je jednostavno nemjerljiva i neusporediva sa ičim na  svijetu.

Što me je ovaj puta oduševilo u Beogradu?

Lafayette cabaret cuisine club 

Lafayette cabaret cuisine club – meni i mužu je doček Nove godine bio 30.12. tj. dan prije zvaničnog dočeka Nove godine. Zahvaljujući dragoj prijateljici koja mi je na vrijeme rezervirala stol u ovom fantastičnom noćnom klubu u kojem se odlično jede, pije, pleše i uživa u vrhunskim plesnim i pjevnim cabaret točkama mi smo pet sati uživali u jedinstvenom umjetničkom cabaret programu koji odiše pariškim duhom ali i elektro ritmovima vrele Ibize. Svi ljubitelji noćnih izlazaka mogu  svakog vikenda, uz večeru, pogledati spektakulatrne kabaretske predstave, koje izvode talentirani vrhunski  umjetnici pod rukovodstvom najpoznatijih koreografa, stvarajući svjetski ugođaj. Velika preporuka i obavezno rezervirajte na vrijeme.

Adresa: Karađorđeva 2-4 (Beton hala)

Knjižara i cafe bar Štrik

Knjižara i cafe bar Štrik – koje oduševljenje kada sam ušla u ovu šarmantnu novu knjižaru koja je ujedno i cafe u kojem u miru možete uz kavicu ili čaj prelistavati omiljene naslove. Dio zidova je u policama od vrha do dna, a dio zidova je obojen u živim bojama uz crteže Fride, Dalija i drugih poznatih umjetnika. Jako romantično i udobno mjesto. Štrik je ujedno i nova izdavačka kuća koja traga za drugačijim izrazom, za utišanim ili previše udaljenim glasovima, uz podsjećanje da klasiku na koju smo navikli uvijek iznova treba dopunjavati i vrednovati. Iz knjižare sam izašla s deset novih naslova.

Adresa:  Vlajkovićeva 7

Housewife DETOX bar

Housewife DETOX bar – kako od prije dvije godine sve manje jedem meso i tešku hranu odlučila sam i u Beogradu jesti vegansku & vegetarijansku hranu i baš sam se iznenadila kako srpska prijestolnica ima bogatu vegansku i healthy food ponudu. Housewife detox bar je pravi raj za zdravo, lagano i ukusno. Osim svježe cijeđenih sokova i smoothieja uživali smo u bogatom izboru povrtnih juha, rižotu od gljiva, vege burgerima i lasagnama s povržem – sve bez glutena, laktoze ili šećera. Velika preporuka. Preporuka za sendvič s jasnim nazivom “Green Lover”: na beskvasnom kruhu nalazi se avokado, gnječeni grašak, sjeme bundeve, sjeme sezama, maslinovo ulje i gvakamole sos.Informacija plus: Nude i pizze na podlozi od integralnog brašna s   biranim sastojcima kao što su tofu, kokosov sir, baby špinat, tikvice…

Adresa: Uzun Mirkova 5

Josephine bar 

Josephine bar – Oduševio me otmjeni koktel bar/restoran pored Hilton hotela u ulici Kralja Milana, koji je uređen u stilu otmjenih barova  New Yorka ili Miamija. Podjestio me i na mjesta gdje je volio zalaziti Ernest Hemigway. Zašto se zove Josephine bar  – po neustrašivoj borkinji za pravdu i protiv rasizma ali i “jedva odjevenoj” crnoj plesačići i pjevačici?

U zgradi u kojoj se nalazi ovaj novi restoran često je dolazila Josephine Baker a zgrada je bila   u vlasništvu imućnog vlasnika lanca robnih kuća Vlade Mitića koji joj je bio dobar prijatelj.

Hrana je fenomenalna, atmosfera fantastična a cijeli je ambijent pun slika, ilustracija i fotografija slavne Josephine. Važno je reći da kada je Francuska objavila rat Njemačkoj Baker je pokazala izuzetnu hrabrost i ustrajnost u borbi protiv nacizma. Baker je bila aktivna dopisnica francuskog Pokreta otpora. Njena najveća uloga bilo je krijumčarenje tajnih poruka u njezinim pjesmaricama. Kao priznanje za njezin rad dodijeljen joj je orden “Croix de guerre” i “Rosette de la Résistance“, kao i titula viteza Nacionalnog reda Legije časti.

Preporuka da tamo odete na bogati doručak.

Adresa: Kralja Milutina 33

Hotel Centar no1 

Hotel Centar no1 – hotel u kojem smo odsjeli pokazao se kao pravi „value for money“. Nalazi se u samom centru – u pješačkoj zoni u povijesnoj zgradi na Trgu Republike i sve je blizu i na dohvat ruke. Promet je u Beogradu zaista gust i često se i po nekoliko sati gubi vozeći se s jedne strane na drugu, a da ne kažem da je ponekad nemoguće dobiti taxi. Osim toga nalazi se  u epicentru kulturne baštine, a iz hotela se pruža pogled na simbole srpske kulture s kraja XIX stoljeća. Zgrada u kojoj je hotel smješten spada u red zaštićenih spomenika kulturne baštine grada Beograda, a prilikom renoviranja fasada zgrade ostala je nepromijenjena u odnosu na svoj prvobitni izgled.

Adresa: Kolarčeva 1

Bookastore knjižara na Dorčolu

Bookastore knjižara na Dorčolu – kada sam u Beogradu ne propuštam svratiti u Bookastore knjižaru, a ovaj puta sam se iznenadila i drugootvorenom knjižarom na Dorčolu. Srpska izdavačka kuća „Booka“, poznata po sjajno dizajniranim knjigama najboljih suvremenih pisaca poput Elene Ferrante, Karl Ove Knausgaarda, Michel Houellebecqua zna privući knjigoljupce u svoje fantastične knjižare iz kojih ne izlazite dobrovoljno.   Zamišljene su  kao mjesta koje će privlačiti urbane čitatelje jer Bookastore  nudi odabranu selekciju naslova najboljih srpskih, hrvatskih i bosanskih izdavača kvalitetne književnosti i izbor gift programa mladih srpskih dizajnera. O tako nečem sanjam ja već godinama.

Ova knjižara  u ulici Cara Dušana je modernija i veća. Također ima galeriju gdje se u miru može popiti piće, kavica ili čaj uz prelistavanje knjiga.

Adresa: Cara Dušana 68

Boutique hotel Nine Square 

Boutique hotel Nine Square – za ovaj hotel kažu da je najljepša zgrada u Beogradu u posljednjih 25 godina. Slažem se. Ubrzo nakon otvaranja, ovaj hotel je odmah osvojio simpatije gostiju iz svijeta show  biznisa, jer gotovo da nema većeg koncerta ili filma koji se događaju/snimaju u Beogradu, a da zvijezde ovih događaja ne odsjedaju u Squre Nineu. Izgrađen je 2011. godine po projektima brazilskog arhitekte Isaya Weinfelda  i svojom nenametljivom, modernom arhitekturom odmah se uklopio u svoje okruženje. Minimalistički detalji, poput jednostavnih prozorskih otvora i elegantnog ulaznog portala, ukazuju da u starom jezgru nije potrebno graditi u povijesnom  stilu, da zgrada ne bi narušila sklad povijesne cjeline. S prijateljicama smo u lobiju hotela proslavile odlazak stare 2021. godine i nazdravile novoj 2022. Posluga, atmosfera i ponuda je očaravajuća. Osjećate se kao da ste bilo gdje u svijetu a opet se osjeća i duh Beograda. Velika preporuka da tamo uživate u nekom koktelu, čaši pjenušca ili finom kolaču.

Alisina avantura u Beogradu

Potvrdilo se i ovaj puta – obožavam Beograd, glavni grad Srbije, za koji su mnogi poznati ljudi dali zanimljive  definicije. Tako je Le Corbusier rekao da je to najružniji grad na svijetu na najljepšem mjestu na svijetu – mislio je na mjesto gdje rijeka Sava ljubi Dunav. Momo Kapor je ustvrdio da je Beograd niskobudžetni New York, a poznata je izreka velikog Beograđanina Duška Radovića, čiji brojni murali s njegovim likom na svakom koraku krase ovaj ludi grad  – “Ko je imao sreće da se jutros probudi u Beogradu, može se smatrati da je za danas dovoljno postigao u životu. Svako dalje insistiranje na još nečemu, bilo bi neskromno.” I bio je u pravu. Tri buđenja u Beogradu su me itekako obogatila.

Ali nikako ne treba zaboraviti da Beograd zapravo čine njegovi ljudi, stanovnici i moji dragi prijatelji. Veće gostoprimstvo nigdje ne možete doživjeti. Zato hvala mojim prijateljima koji se uvijek potrude da mi Beograd pokažu s njegove najbolje strane – Saša Simović, Marijana Mihailović, Nešo Jovanović, Milana Poučki……

Tekst preuzet sa citajknjigu.com

Pogledajte i Druženje sa Marijom Miketić

Vrh strane